State Championships

Team State Champions

2004   Girls Soccer

2007   Boys Tennis

2008   Boys Golf

2009   Boys Golf

2009   Girls Golf

2009   Girls Soccer

2010   Boys Golf

2010   Girls Soccer

2011   Girls Soccer

2012 Indoor Track

2012 Boys Golf

2013 Boys Golf

2014 Boys Golf

2014 Baseball

2016 Boys Bowling

2016 Boys Golf

2017 Boys Bowling

2017 Girls Golf

2018 Girls Basketball

 

Individual State Champions

2001-02   Matt Bell – 119lb. Wrestling

2001-02   Musa Shunnarah – 160lb. Wrestling

2001-02    Andrea Lewis – Discus

2002-03    Matt Bell – 119lb. Wrestling

2002-03   Musa Shunnarah – 160lb. Wrestling

2002-03   Patrick Wells – Indoor Pole Vault

2003-04   Patrick Wells – Outdoor Pole Vault

2003-04    Josh Graff – 145lb. Wrestling

2003-04    E.J. Graff – 145lb. Wrestling

2004-05   Patrick Wells – Outdoor Pole Vault

2004-05   Chris Spear – Indoor Pole Vault 15’6” (State Record)

2005-06   Chris Spear – Indoor Pole Vault

2005-06   Chris Spear – Outdoor Pole Vault

2005-06   Adam Mims – Indoor Long Jump

2005-06   Trey Delgreco – Boys Golf Individual State Champion

2006-07   Trevor Denkers – Javelin 187’5” (State Record)

2006-07    Josh Benton and Martin Strickler – #2 Doubles Tennis

2006-07    Ryan White – #2 Singles Tennis

2006-07   Ryan White and Nathan White – #1 Doubles Tennis

2006-07   Josh Benton – #3 Singles Tennis

2008-09   Robby Prater- Boys Golf Individual State Champion

2008-09   Hannah Collier – Girls Golf Individual State Champion

2009-2010   Michael Johnson – Boys Golf Individual State Champion

2009-2010   Joe Williams – Discus

2009-2010   Geoffrey Bostany – 135lb. Wrestling

2010-2011 Brandon Hazouri – Cross Country

2010-2011 Will Freeman – Swimming – 200 & 500 Yard Freestyle

2010-2011 Joe Williams – Shot Put & Discus

2010-2011 Jasmine Moore – Shot Put

2010-2011 Simone Charley – Triple Jump (State Record 40’.3)

2011-2012 Brandon Hazouri – Cross Country

2011-2012 Will Freeman – Swimming – 200 & 500 Yard Freestyle

2011-2012 Corey Holmes – Swimming – 50 yard Freestyle

2011-2012 Madeline Held – Swimming – 100 yard Freestyle

2011-2012 Joe Williams – Indoor Track – Shot Put

2011-2012 Jasmine Moore – Indoor Track – Shot Put

2011-2012 Simone Charley – Indoor Track – Long Jump

2011-2012 Simone Charley – Indoor Track – Triple Jump

2011-2012 Myles Charley – Indoor Track – Triple Jump

2011-2012 Brandon Hazouri – Indoor Track – One Mile

2011-2012 Brandon Hazouri – Indoor Track – Two Mile

2011-2012 Simone Charley – Track & Field – Triple Jump

2011-2012 Joe Williams – Track & Field – Shot Put & Discus

2011-2012 Brandon Hazouri – Track & Field – One Mile & Two Mile

2012-2013 Will Freeman – 200 & 500 yard Freestyle

2012-2013 Corey Holmes – 100 yard Freestyle

2012-2013 Maddie Wohlfarth – 100 yard butterfly

2012-2013 Connor Smith – Boys Golf

2012-2013 Simone Charley – Long Jump – Indoor Track

2012-2013 Simone Charley – Triple Jump – Indoor Track

2012-2013 Simone Charley – Long Jump

2012-2013 Simone Charley Triple Jump – state record 42’3.5”

2013-2014 Will Freeman Swimming – 200 & 500 Freestyle

2013-2014 Daryn Ellison & Kendal Holladay – Girls Tennis Doubles

2014-2015 Kevin McClure – 220lb Wrestling

2014-2015 Daniel Nixon – 800M Track

2014-2015 Patrick Martin – Boys Golf

2015-2016 Rachel Cunningham – 100 Breaststroke & 200 Medley

2015-2016 Daniel Nixon – 800M Track

2015-2016 Daryn & Sydney Ellison – Girls Tennis Doubles

2016-2017 Rachel Cunningham – 100 Breaststroke

2016-2017 Christian Strong – Indoor Track 60M Hurdles

2016-2017 Daryn & Sydney Ellison – Girls Tennis Doubles

2016-2017 Lindsay Song – #2 Tennis Singles

2016-2017 Sydney Ellison – #3 Tennis Singles

2016-2017 Mychelle Widra – #4 Tennis Singles

2016-2017 Christian Strong – Outdoor 110M Hurdles

2017-2018 Ward Lockhart – 500 Yard Freestyle

2017-2018 Caroline Waldrop – Girls Golf

 

Gatorade Players of the Year

2005 Kathleen Walsh – Girls Soccer

2006 Kathleen Walsh – Girls Soccer

2009 Lauren Arnold – Girls Soccer

2010 Annalika Steyn – Girls Soccer

2010 Brandon Hazouri – Cross Country

2011 Joe Williams – Track & Field

2011 Simone Charley – Girls Soccer

2012 Mikey White – Baseball

2012 Joe Williams – Track & Field

2012 Nick Mullens – Football

2018 Brooks Rice – Boys Soccer